Orbán a jeho ľudia falšujú dejiny, aby zdôvodnili prítomnosť

Autor: Peter Toti Tóth | 9.3.2011 o 13:34 | (upravené 9.3.2011 o 13:47) Karma článku: 13,88 | Prečítané:  3066x

Vzťahy Slovenska a Maďarska sú čoraz zložitejšie. A ak sa niečo nestane, bude to ešte horšie. Ústa na špacírku si už začínajú púšťať dokonca aj diplomati, a to nie je dobré znamenie. Poriadnou trochou do mlyna tento raz prispel vysokopostavený diplomat Géza Farkas.

Géza Farkas je maďarským konzulom v Bratislave. Pred niekoľkými dňami poskytol rozhovor portálu Bumm.sk. Vyjadrenia pána konzula natoľko odporujú dobrým mravom, pravidlám taktnosti a diplomacie a zásadám korektných susedských vzťahov, že by sa nimi mohlo zaoberať Ministerstvo zahraničných vecí SR. Zároveň sú zdrojom cenného poznania, pretože predstavujú sondu do uvažovania vlády maďarského premiéra Viktora Orbána.

Na otázku, či si maďarský konzulát v Bratislave vedie štatistiku žiadostí slovenských občanov o udelenie maďarského občianstva, Géza Farkas odpovedal: "Vedieme, ale nezverejňujeme ju. V tejto súvislosti zvyčajne vždy zdôrazňujem, že tisícročný štát sa nikam neponáhľa. Otvorila sa brána medzi Maďarskom a zahraničným maďarstvom."

Maďarský konzul povedal dve veci: 1. Stotožnil Uhrosko so súčasným Maďarskom, čo je politická aj historická falzifikácia. 2. Naznačil, že Maďarsko má hoc aj ďalších tisíc rokov na to, aby vytvorilo podmienky vhodné na zmenu hraníc v strednej Európe a tomu má poslúžiť aj maďarský zákon o maďarskom občianstve.

Konzul Farkas týmito neuváženými rečami potvrdil podozrenie, že zákonom o občianstve si Viktor Orbán vytvára z území susediacich s Maďarskom arénu, v ktorej sa chce uchádzať o politickú (neskôr možno aj voličskú) priazeň občanov iných štátov. Absurdné a neprijateľné.

V tomto svetle sa spätne potvrdzuje, že hlasovanie poslancov Radoslava Procházku (KDH) a Igora Matoviča (obyčajný) s opozíciou za slovenský "protizákon" bolo správne. Naopak, veľmi neštátnické je počínanie premiérky Ivety Radičovej, ktorá neustále ustupuje strane Most-Híd. Škodlivý je aj postoj KDH, pretože namiesto toho, aby sa postavilo za svojho poslanca, respektíve hlasovalo spolu s ním, otvára nový slovensko - maďarský front licitovaním o percentá v súvislosti s používaním jazykov národnostných menšín v úradnom styku. Neexistuje dôvod odoprieť Maďarom a iným menšinám 10-percentnú hranicu. Maďari dokonca predstavujú takú veľkú menšinu, že by sa mali dohovoriť materinským jazykom aj na ministerstvách. Nie sú teda na mieste neoblomné postoje proti menšine. Jednoznačne však treba reagovať na Orbána, ktorý sa krok za krokom usiluje deštruovať versailleský systém v strednej Európe.

Naspäť ku konzulovi Farkasovi, ktorý taktiež veľmi usilovne spochybňuje versailleské usporiadanie. Riekol: "Slovensko možno nazvať kukučím vajcom v tom zmysle, že spomedzi susedných krajín  je jediné, čo sa ako celok vydelilo z Uhorska. Nikto nespochybňuje jeho suverénnu štátnu existenciu, ale okolnosti jeho zrodu boli atypické." Po prvej svetovej vojne sa celkom atypicky rozpadla mnohonárodná Rakúsko-Uhorská monarchia. Na jej troskách vzniklo okrem iného aj bývalé Československo, pretože monarchia nebola schopná reformovať sa a nedokázala rešpektovať vlastnú národnú diverzitu.

V duchu neschopnosti zaniknutej monarchie chápať oprávnené nároky iných národov pán konzul Farkas hlása: "Ak porovnáme údaje sčítania ľudu z roku 1910 so súčasnými, bez akejkoľvek zaujatosti môžeme zistiť, že značná časť slovenského obyvateľstva sa v posledných desaťročiach asimilovala, takže jeho identita nemohla zosilnieť. Aj títo ľudia sa môžu vrátiť k svojim maďarským koreňom, myslím si, že každý druhý Slovák mal maďarských starých rodičov."

O čom sníva Géza Farkas? Kto mu dal poverenie, aby trúsil reči, ktoré nemôžu prospieť dobrým susedským vzťahom? Odpoveď na obe otázky je jedna: Jeho propaganda je súčasťou "dôvodovej správy" k Orbánovmu zákonu o maďarskom občianstve.

Na dokreslenie, ako uvažuje súčasná maďarská vláda, ešte niekoľko rečníckych perál z úst Gézu Farkasa: "Slovensko prebralo štátne atribúty ako určitý druh licencie, ktoré si nevybojovalo v stáročných zápasoch. Slovenská spoločnosť nesie v sebe pečať tejto skutočnosti, umelými prostriedkami sa veľmi ťažko dajú  stvoriť dejiny a identita. Kult Cyrila a Metoda a kult Svätopluka berie Maďar na vedomie s trpkým úsmevom."

Alebo: "Slovenské chápanie dôležitých národných a historických otázok vychádza z virtuálnych základov, čo má svoje riziko."

A do tretice, nech sú vzťahy ešte horšie, ako boli: "Zvyčajne hovorím, že Trianon postihuje aj Slovensko v psychologickom slova zmysle: medzinárodné spoločenstvo uznalo suverénny štát, čo však neznamená, že mu k tomu dalo aj dejiny. Na Slovensku sa pociťuje naliehavá potreba vytvoriť virtuálne dejiny, čo spôsobuje psychologickú záťaž."

Nuž pravdou je, že reči expremiéra Fica, ba dokonca aj profesora Matúša Kučeru o "starých Slovákoch" sú smiešne nielen historicky, ale aj preto, že sa falšovaním dejín usilujú stvoriť národnú ideológiu založenú na výmysloch a bludoch. Rovnako smiešne a falošné sú slová Gézu Farkaša, pretože implicitne stotožňujú tisícročnú uhorskú históriu s históriou a súčasnosťou maďaskou. A na tejto ideológii odporujúcej pravde zakladá nielen pán konzul, ale najmä Viktor Orbán svoj nárok na zjednotenie "svetového maďarstva" pod vedením budapeštianskej vlády.

Európska únia by mala zabudnúť na politickú korektnosť a všetkými dostupnými prostriedkami priviesť ku korektnosti z reťaze odtrhnutého Viktora Orbána, ktorý systematicky testuje, čo všetko mu ešte (ne)prejde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?