Petra Paludu pochovali navrhovatelia. Dorazil sa aj sám

Autor: Peter Toti Tóth | 16.5.2011 o 14:08 | Karma článku: 7,21 | Prečítané:  1790x

Naozaj je na počudovanie, keď premiérka podporuje kandidáta na riaditeľa Národného bezpečnostného úradu a jej strana nie. Akosi automaticky sa to interpretuje tak, že Iveta Radičová stojí za dobrou vecou, ale veľká časť SDKÚ jej v tom bráni. Tento manichejský obraz nezdopovedá realite.

Aby bol obraz o nominácii Petra Paludu na riaditeľa NBÚ partajou Richarda Sulíka plastickejší, pomôžme si stručnou rekapituláciou:

V pondelok 2. mája SaS zverejnila na svojej stránke informáciu, že navrhuje Petra Paludu na riaditeľa NBÚ.

V ten istý deň sa odohrala zaujímavá scénka, ktorú odvysielala televízia Markíza o deň neskôr (3. mája) v hlavnej spravodajskej relácii.

Richard Sulík, stojac na chodníku v spoločnosti novinárov, sa otáča k prichádzajúcej Ivete Radičovej a hovorí: "Pýtali sa ma, že kto je náš kandidát na NBÚ. Tak som povedal."

Premiérka: "Že kto?"

Sulík: "Peter Paluda, bývalý sudca najvyššieho súdu." (Predseda SaS netuší, že navrhuje súčasného, nie bývalého sudcu...)

"Dobrá voľba!" konštatuje premiérka a bez slova odchádza.

Redaktorka ďalej informuje, že predsedovia koaličných strán dostali informáciu o nominácii Petra Paludu prostredníctvom SMS a dodáva, že takýto spôsob sa im síce nepáči, "no KDH považuje tohto kandidáta za vhodného".

Po reportáži nasledovala výrazná mediálna podpora v prospech kandidáta Petra Paludu.

Vyššie popísaná mediálna udalosť (naozaj stojí za to pozrieť si ju opakovne), ktorej hlavnými aktérmi boli predsedníčka vlády a predseda parlamentu, bola buď spontánna, alebo zinscenovaná. Obe možnosti sú zlé. Druhá preto, lebo by svedčila o tom, že šéfka výkonnej moci a najvyšší predstaviteľ zákonodarného zboru manipulujú s koalíciou i verejnosťou. A prvá zase preto, lebo takto nediplomaticky sa predkladali personálne návrhy v prvých mesiacoch existencie VPN.

Z popísanej chronológie je zrejmé, že koaličná rada o nominácii Petra Paludu nerokovala. A keďže premiérka sa dozvedela túto informáciu na ulici (ak neveríme, že išlo o mediálnu manipuláciu), je zjavné, že o nej nerokovala ani jej strana, ktorej je podpredsedníčkou. Jediný, kto napochytro potreboval vyjadriť svoj súhlas s kandidátom Petrom Paludom, bolo KDH. Pozoruhodná zhoda.

Iveta Radičová konala na vlastnú päsť. Mohla byť síce presvedčená o všestrannej spôsobilosti kandidáta SaS na vykonávanie funkcie riaditeľa NBÚ, nemala však mandát, aby za SDKÚ vyjadrila názor, že je to "dobrá voľba". V tej chvíli hovorila iba sama za seba. Nemožno sa teda čudovať, ak v centrále SDKÚ vyhodnotili reportáž televízie Markíza, nevšedné konanie Ivety Radičovej a Richarda Sulíka a okamžitú ochotu KDH podporiť tento návrh ako nečitateľnú a málo dôveryhodnú hru.

K zvoleniu za riaditeľa NBÚ si nepomohol ani sám kandidát Peter Paluda. Veľmi priehľadne prijal poskytnutú mediálnu podporu a ním komunikovaný obsah až priveľmi pripomínal rukopis, akým si vytvoril pozície pre získanie tohto úradu jeho prvý riaditeľ. Aj Peter Paluda brnkol na anti-eštebácku strunu vyjadreniami, že za bezpečnostne nespoľahlivých by nemali byť považovaní iba bývalí príslušníci ŠtB, ale aj jej tajní spolupracovníci. Média tlieskali, aj keď nebolo čomu, pretože v čase, keď túto spoločnosť najviac rozkladá korupcia, je vyťahovanie už značne stuchnutých strašiakov ŠtB jemne povedané prvoplánové.

Peter Paluda urobil aj ďalšiu chybu. Nechal sa počuť, že prehodnotí niektoré previerky a ochotne médiám sľúbil, že sa to bude týkať aj Štefana Harabina. Médiá znova jasali. Pripusťme, že byť v spore so Štefanom Harabinom, ktorý voči nemu viedol pravdepodobne osobne motivované disciplinárne konanie, môže vypovedať niečo o kvalitách Petra Paludu. Ale nemusí. Spôsob, akým sa nechal vtiahnuť do tejto mediálnej hry, ho však diskvalifikoval hneď dvoma spôsobmi. Ukázal malú zdržanlivosť, pretože ešte ani nebol zvolený, a už sa hotoval vybavovať si účty s protivníkom. Profesionálne nepresvedčil preto, lebo vydanie potvrdení o personálnej bezpečnosti sa nedá prehodnotiť len preto, že si to niekto želá. Previerku je možné prehodnotiť iba vtedy, ak SIS, polícia alebo vojenské spravodajské zložky zistia a Národnému bezpečnostnému úradu odstúpia nové poznatky, ktoré sú dôvodom na jej odňatie. Isteže, riaditeľ NBÚ má právo oboznámiť sa s bezpečnostným spisom Štefana Harabina a preveriť, či si úradníci splnili pri vyhodnocovaní informácií od vyššie uvedených zložiek všetky povinnosti. Ale to je úplne iný príbeh.

Peter Paluda poskytol aj tretí dôvod, aby ho poslanci odmietli. Vyhlásil, že by chcel, aby mal NBÚ právomoci, ktoré by mu umožňovali získavať vlastné informácie o osobách navrhovaných na bezpečnostné preverenie. Preložené do bežnej reči to znamená, že chcel vlastný spravodajský aparát, ktorý by vlastne konkuroval tajným službám a polícii. Odhalil tak, že záujem, ktorý stojí za jeho nomináciou, má úplne inú tvár, akú utvárali médiá.

Peter Paluda dnes môže na základe rozhodnutia ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej znova súdiť a obhájiť povesť kvalifikovaného sudcu Najvyššieho súdu SR. Možno tomu dnes nebude veriť, ale v záujme jeho profesionálnej kariéry sa mu nemohol nič lepšie prihodiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?