Na Kráľovej hore stojí les zelený. Dokedy?

Autor: Peter Toti Tóth | 10.6.2011 o 8:39 | (upravené 10.6.2011 o 9:01) Karma článku: 15,45 | Prečítané:  3495x

J & T Real Estate stelesňuje také bezohľadné spôsoby podnikania, ktoré v 19. storočí vyvolali egoizmus iného razenia: hnutie hlásajúce triednu nenávisť a triedny boj. Občiansky odpor proti egoistickému rozpínaniu sa tohto developera v Bratislave má našťastie kultivovanú a nenásilnú podobu. Či oslávi aj úspech, nie je celkom v rukách občanov. Najnovšia kauza spoločnosti J & T Real Estate s názvom Kráľova hora bude tiež testom principiálnosti a asi aj (ne)úplatnosti bratislavskej samosprávy a stavebných úradov. Zároveň dá odpoveď na otázku: Je reálne, aby sa v tomto meste presadil legitímny občiansky záujem v konkurencii srdnatého a v politických stranách dobre etablovaného developera?

Kráľová hora sa nachádza nad sídliskom Dlhé diely, je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Na jej vrchole sa nachádza Veľká lúka s pôsobivým výhľadom na juh do Rakúska. Veľká lúka tvorí bránu do okolitých lesov, ktoré sú prirodzeným domov vysokej zveri, diviakov a viacerých druhov vtáctva. Samotná lúka predstavuje unikátny biotop. Rodiny s deťmi a psami, bežci, cyklisti, turisti a v zime aj bežkári tu v harmonickej symbióze trávia voľný čas.

J & T Real Estate by chcela na Veľkej lúke postaviť vily, byty, škôlky a priviesť na ňu z Dlhých dielov cez les dvojprúdovú cestu. Inak povedané: zničiť veľký kus prírody, vyhnať zver, zobrať Bratislavčanom jednu z posledných zelených oáz aktívneho odpočinku a sprivatizovať exkluzívny výhľad pre niekoľkých vyvolencov. Pavel Pelikán z J & T Real Estate tvrdí, že Veľká lúka bude aj najďalej slúžiť aktívnemu odpočinku, "avšak určite v kultivovanejšej forme ako dnes". Isteže, kde nebetónuje J & T, tam vládne paleolit...

Viac o zámere developera, ktorý nenávratne poškodí Veľkú lúku a jej okolie, čítajte tu. Redaktorky SME Lucia Tkáčiková a Kristína Hudeková urobili dobrú prácu.

Činiť by sa mali aj orgány verejnej moci. Nielen v nepovolení výstavby na Veľkej lúke, ale aj v jej ochrane. Už niekoľko rokov na začiatku vegetačného cyklu lúka pravidelne vyhorí. Nie z tepla. Požiare majú vždy niekoľko ohnísk a je zjavné, že boli založené úmyselne. Páchateľ sa azda domnieva, že keď požiarom zlikviduje unikátny biotop, ľahšie presadí výstabu. Takéto tvrdenie by mohlo byť považované za priame ukázanie prstom na developera. A môže sa tomu niekto čudovať?

Zatiaľ sa činia najmä občania a poslanci miestneho zastupiteľstva v Karlovej Vsi. Ich petíciu proti výstavbe na Veľkej lúke môžete podporiť tu. Za všetkých aktivistov spomeňme karloveskú poslankyňu Danu Čahojovú. Jej nasadenie je veľkým prísľubom. Podmienečné ocenenie si zaslúži aj primátor Milan Ftáčnik, ktorý zatiaľ "kultiváciu" Veľkej lúky v slohu J & T odmieta.

Odpor Bratislavčanov proti výstavbe v lokalite Kráľovej hory nie je len úsilím o záchranu Veľkej lúky. Veľmi jasne si uvedomujú, že ak dnes Veľká lúka padne za obeť chúťkam J & T, časom to môže byť a aj bude Bratislavský lesopark (Železná studnička, Snežienka, Kačín, Kamzík a podobne).

Nie každý Bratislavčan si môže dovoliť sadnúť si do privátneho lietadla a odletieť kamsi, odkiaľ ho zase helikoptéra vyzdvihne rovno na vrchol alpskej hory s panenským snehom, kde si do sýtosti zalyžuje v nedotknutej prírode, aby sa potom vrátil na rodnú hrudu, ktorú "kultivuje" železo-betónovo-sklenenou architektúrou aj na miestach, odkiaľ by ho v skutočne civilizovaných krajinách hnali vidlami.

Civilizovanému občanovi však neostáva nič iné, len sa spoliehať na to, že vidly aj naďalej ostanú poľnohospodárskym nástrojom a jeho záujmy pred surovými plánmi developera ochránia orgány verejnej moci, ktoré na to majú všetky dostupné prostriedky.

Aj keď je pravda, že J & T má taktiež svoje prostriedky...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ficova ochranka stála už desaťtisíce eur

O predĺženú ochranu žiadal expremiér aj v roku 2010 po nástupe vlády Ivety Radičovej.

Dobré ráno

Dobré ráno: Opozícia? Matovič sa háda s Kollárom, Nicholsonová s Pčolinským

Čo robí opozícia ako spolu strany vychádzajú.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Kremeľ si už s antisemitizmom neškrtne, na Ukrajine vyhral ruskojazyčný Žid

Zelenskyj je populárny aj v Rusku.


Už ste čítali?