Dôvera: Chvost, čo vrtí zdravotníctvom

Autor: Peter Toti Tóth | 11.11.2011 o 14:13 | Karma článku: 15,69 | Prečítané:  3238x

Zdravotná poisťovňa Dôvera zarába okrem iného aj tak, že ohrozuje zdravie našich detí. Odmieta totiž preplácať životne dôležité medicínske výkony.  

Zoznam hriechov Dôvery je dlhý, na ilustráciu si uveďme iba niekoľko z nich.

Príklad prvý:

Predčasne narodené deti majú nezrelú sietnicu. Často musí byť operovaná približne 2 mesiace po narodení. Na Slovensku tieto operácie vykonáva len Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave (DFNsP). Deti sú po operácii hospitalizované na novorodeneckom, nie dojčenskom oddelení. Dôvod je prostý - predčasne narodené deti potrebujú neonatologickú starostlivosť, pretože ani po dvoch mesiacoch nedosahujú bežnú pôrodnú hmotnosť, sú odkázané na kyslíkovú terapiu, inkubátor a podobne. Dojčenské ani očné oddelenia takéto možnosti nemajú. Dôvera veľmi často odmieta preplatiť náklady spojené s hospitalizáciou operovaného dieťaťa s nelogickým odôvodnením, že po zákroku malo byť umiestnené na dojčenskom, respektíve očnom oddelení. Istú logiku to predsa len má. Operácia stojí okolo 1000 eur. Následná hospitalizácia na novorodeneckom viac ako 3000 eur, ale na dojčenskom či očnom iba 800.

Príklad druhý:

Poisťovňa Dôvera tvrdí, že podávanie infúzií cez periférny cievny katéter (kanyla) na urgentnom príjme DFN je neúčelné. Použitie kanyly preto neprepláca. Lenže bez tohto prostriedku sa infúzia podať nedá.

Príklad tretí:

Dôvera uznala u viacerých pacientov potrebu vykonania urologických operácií, ale odmietla ich DFN preplatiť. Ako dôvod uviedla, že pacienti neboli po zákroku hospitalizovaní na urológii, ale na chirurgii. Peniaze preto od poisťovne nedostalo ani jedno oddelenie.

Zhrňme si to.

1. Dôvera chce, aby boli deti hospitalizované na oddeleniach, ktoré nie sú dostatočne vybavené na poskytnutie potrebnej pooperačnej starostlivosti.

2. Lekári majú podľa poisťovne deťom podávať infúzie bez kanyly, čo je podobný nezmysel, ako žiadať od chirurga, aby operoval bez skalpelu.

3. Urologické operácie síce uznávame, ale nepreplácame, hovorí Dôvera... a vymýšľa si neobhájiteľné dôvody.

Ak sa budú (možno) musieť nemocnice niekedy v budúcnosti zmeniť na akciové spoločnosti, nebude to to isté, ako keď sa trhovo správajú zdravotné poisťovne. Zmysel transformácie nemocníc je v tom, aby šetrili na „nezdravotníckych" nákladoch, aby zefektívnili nákupy liekov a zariadení. Ak však majú zdravotné poisťovne zákonom dovolené vytvárať zisk, vlastne majú voľnú ruku robiť škrty na úkor zdravia. Preto je dôležité, aby sa reforma zdravotníctva zásadným spôsobom dotkla aj poisťovní.

Môžeme sa hnevať na Dôveru. Nikomu to však nepomôže, pretože nerobí nič iné, len využíva zlý systém, ktorý robí zo zdravia predmet biznisu. Koná bezcitne, no logicky zároveň. V tomto systéme je totiž možné handrkovať sa na úkor zdravia ako na rínku. Kúpim, nekúpim. Preplatím, nepreplatím.

Na začiatku legendárneho filmu Wag the Dog (u nás známejší pod českým názvom Vrtěti psem) sa hovorí: „Prečo pes vrtí chvostom? Pretože pes je múdrejší než chvost. Keby bol chvost múdrejší, vrtel by chvost psom." Systém, v ktorom majú poisťovne moc redukovať zdravie na tovar, môže chvost efektívne vrtieť psom. A hovoriť mu: Oslík, otras sa! A chvost pri takomto nastavení ani nemusí byť inteligentnejší ako pes. Je len mocnejší.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?