Kauza kráľova hora odhalila koalíciu SDKÚ, Smer a J & T

Autor: Peter Toti Tóth | 25.11.2011 o 16:18 | Karma článku: 12,95 | Prečítané:  3065x

Veľkú úctu a rešpekt si zaslúžia občianski aktivisti. Vďaka nim svitla Bratislavčanom nádej, že najarogantnejšia finančná skupina na Slovensku J & T sa predsa len bude musieť stiahnuť z Kráľovej hory. Ani zďaleka to však nebude zadarmo.  

Mestské zastupiteľstvo odhlasovalo, že bude vypracovaná právna analýza, ktorá by mala povedať, ako sa dá zabrániť výstavbe na Kráľovej hore. V hre je napríklad výmena pozemkov. Spoločnosť J & T by za lúku, kde chce stavať, mohla dostať iné pozemky vo vlastníctve mesta. Na prvý pohľad je to fér, ale nie je. Finančná skupina sa dostala k pozemkom pokútne počas supieho náletu na pozostalosť zadlženej mestskej časti Devín. Išla si navyše bezohľadne za svojím, aj keď vedela, že Kráľova hora je súčasťou chráneného pásma. Ak by však bola výmena pozemkov jedinou a poslednou cenou za záchranu tohto jedinečného kúska prírody v Bratislave, stálo by to za to. Mestskí poslanci majú o tejto záležitosti najbližšie rokovať vo februári. Uvidíme, či a ako sa vyvinie ich právny názor a o čo sa ešte J & T medzičasom pokúsi.

Aj keď poslanci jednohlasne odhlasovali právnu analýzu, vďaka ktorej sa môže podariť horu pred J & T zachrániť, pochybnosti pretrvávajú najmä kvôli počínaniu poslancov SDKÚ a Smer. Na tom istom zasadnutí totiž súhlasili s predajom paláca Motešických firme blízkej J & T. A nebola by to táto finančná skupina, keby za tým, respektíve pod tým nebol nejaký tunel.

Vyzerá schemticky takto:

Spoločnosť CDC a mesto sú spoluvlastníkmi paláca Motešických. CDC menšinový, mesto väčšinový.

Firma v súčinnosti so zástupcom mesta, ktorý na to nemá oprávnenie, odsúhlasí astronomické zvýšenie príspevku do fondu opráv.

Keď väčšinový vlastník - teda mesto - nie je schopný do fondu platiť a vytvára dlh, začne menšinový vlastník hroziť exekúciou.

V tom na scénu nastupuje ďalšie chápadlo J & T - firma Forax so sídlom v cyperskom daňovom raji - a sľubuje zastavenie exekúcie, ak jej mesto svoj podiel v paláci predá.

Napriek tomu, že nové vedenie mesta sa súdi, SDKÚ a Smer za vyplatenie tohto výpalného zahlasujú. Podrobnosti o paláci Motešických priniesla denná tlač napríklad tu.

Tí istí poslanci SDKÚ a Smeru, ktorí zachraňovali Kráľovu horu pred chamtivosťou J & T, potupne vydali tejto skupine palác Motešických. Je to súčasť ceny, ktorú platíme za záchranu bratislavskej prírody? Alebo je to súčasť bratislavskej koaličnej dohody SDKÚ - Smer pod taktovkou J & T?

Všetko nasvedčuje tomu, že poslanci SDKÚ a Smeru nehlasovali v prospech Kráľovej hory pre jej hodnotu. Urobili tak len zo strachu pred hnevom 21 tisíc občanov, ktorí podpísali petíciu za jej záchranu. Koaličného partnera J & T odškodňujú za pochodu a na účet Bratislavčanov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto ovláda svet a Kurzov kurz vo V4 (týždeň podľa Schutza)

Sto rokov po monarchii a stopäťdesiat po rakúsko-uhorskom vyrovnaní sa stredná Európa môže pripraviť na veľký „relaunch“ nacionálnych vášní.

AUTO

Dopravu v okolí Ružomberka zastavili protesty

Chodci zablokovali autá na troch miestach.


Už ste čítali?